poniedziałek, 20 grudnia 2010

Fotografia na Święta w ZPAF i S-ka | Photography for Christmas in ZPAF i S-ka

W sobotę rozpoczęliśmy nasze przedświąteczne mini-targi fotografii. Zapraszamy jeszcze jutro i pojutrze! | On Saturday we started with our Christmas photographic fair. You still can visit us tomorrow or on the day after tomorrow!



wtorek, 30 listopada 2010

Paris Photo jeszcze raz | Paris Photo one more time

Pod tym linkiem do obejrzenia video o Paris Photo 2010, w którym można również zobaczyć nasze stoisko:
http://www.artnet.fr/magazine/expositions/SAOULSKI/PARISPHOTO1.asp

Visit the following link to watch our booth at the Paris Photo 2010:
http://www.artnet.fr/magazine/expositions/SAOULSKI/PARISPHOTO1.asp

wtorek, 23 listopada 2010

Paris Photo 2010

Fotorelacja z naszego stoiska na Paris Photo 2010 | A few shots from our booth at Paris Photo 2010







Zdjęcia | Images: Kamil Krajewski

I jak Wam się podoba? | And how do you like it?

piątek, 10 września 2010

Jan Dziaczkowski, Joanna Rajkowska i Marco Citron w Nowym Jorku | Jan Dziaczkowski, Joanna Rajkowska and Marco Citron in New York

The Camera Club of New York przygotowała w tym miesiącu wystawę z udziałem Janka Dziaczkowskiego, Joanny Rajkowskiej, Marco Citrona oraz Stephena Berkmana. You Can't Get There From Here prezentuje prace, na których świat przedstawiony choć wydawać się może znajomy i bliski, skonstruowany został przez artystów za pomocą zamiany barw, techniki kolażu lub montażu. 

Wystawa została otwarta 10 września 2010 roku.  

You Can't Get There From Here
Kurator: Evan Mirapaul

The Camera Club of New York
336 West 37th Street, Second Floor
New York, New York 10018

Godziny otwarcia: poniedziałek - sobota | 12:00 - 18:00
10.09.2010 - 30.10.2010


Więcej do poczytania o wystawie na tej stronie: http://www.cameraclubny.org/ycgtfh_show.html

A tu kilka zdjęć z wystawy zrobionych przez Janka Dziaczkowskiego. Dzięki Janek!





czwartek, 9 września 2010

"5128" wernisaż Joanny Piotrowskiej | "5128" Joanna Piotrowska's Opening

10 września wprowadzamy w naszą sterylną przestrzeń naturę. Mnóstwo odcieni zieleni, od nasyconej trawy po prawie czarne, ukryte w cieniu sosny. Projekt Joanny Piotrowskiej tylko pozornie odtwarza przyrodę. Pod drzewami i krzakami uwiecznionymi na zdjęciach autorka ukrywa cichą historię ludzi, których kultura znikła tak nagle w 1947 roku. Paradoksalnie, o istnieniu człowieka na tych terenach nie dowiemy się z efektów jego pracy, ale z nowej roślinności, która znaczy swoją obecnością te opuszczone miejsca. Tytuł wystawy odnosi się do ilości nieistniejących domów, których Joanna Piotrowska doliczyła się na fotografowanych terenach.


Podleszczyny, 10 domów, z cyklu 5128, 2010


On the 10th September, we are going to introduce the nature into our sterile surface. A myriad of shades of green, from a vital colour of grass to nearly black pines, hided in a shadow. The project of Joanna Piotrowska seems to be reproducing the nature only. But under trees and bushes, pictured on the photos, the author hides a silent history of people, whose culture suddenly dissappeared in 1947. Paradoxically, we would not know anything about a presence of a man on this area after his architectural oeuvres, but we can observe it only after new plants, marking abandonned places. A title of the exhibition refers to a number of vanished houses that were counted by Joanna Piotrowska on a photographed area.

niedziela, 13 czerwca 2010

Jan Dziaczkowski na festiwalu PHOTOESPAÑA

Modernization to wystawa zbiorowa zrealizowana przez Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia w ramach działań Platformy Kultury Środkowoeuropejskiej. Obok Polski swoje prace prezentują tam Austria, Słowacja, Węgry oraz Czechy.
Tematyka wystawy skupia się na zmianach w krajobrazie miejskim, do jakich doszło w Europie Środkowej w drugiej połowie XX wieku.

Na wystawie można oglądać wybrane prace Janka Dziaczkowskiego z cyklu Keine Grenze.


Wystawa zbiorowa Modernization / Modernización
Aula Cultural Universidad Abierta - Universidad Castilla-La Mancha
Colmillo
16001 Cuenca

Godziny otwarcia:
wtorek-piątek 17:00-20:00
sobota 11:00-14:00, 17:00-20:00
niedziela 11:00-14:00
Czynna od 12 czerwca do 25 lipca.

Zarówno ta wystawa, jak i wystawa Konrada Pustoły pt: Niedokończone domy zostały zorganizowane przez Instytut Polski w Madrycie na festiwal PHOTOESPAÑA / program OnePhoto.

Strona Instytutu Polskiego w Madrycie: http://www.culturapolaca.es/pl/

piątek, 11 czerwca 2010

Wystawa Konrada Pustoły na festiwalu PHOTOESPAÑA

W ramach festiwalu PHOTOESPAÑA, który trwa od 9 czerwca do 25 lipca serdecznie zapraszamy na wystawę Konrada Pustoły Niedokończone domy. Wystawa ma miejsce w Museo de la Semana Santa w miejscowości Cuenca. Dziś o 18:50 zostanie ona oficjalnie otwarta, potrwa do 25 lipca.

Wystawa Konrada odbywa się w ramach programu OnePHoto, którego całość prezentowana jest w Cuence. Skłądają się na niego wystawy organizowane przez ambasady lub instytucje kulturalne z Niemiec, Francji, Meksyku, Polski, Portugalii, Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Dnia 9 czerwca w Instytucie Polskim w Madrycie (Instituto Polaco di Cultura) odbyła się również prezentacja albumu Konrada Pustoły Darkrooms.


Konrad Pustoła Niedokończone domy / Unfinished Houses / Casas sin terminar
Museo de la Semana Santa
Andres de Cabrera 13
16001 Cuenca

Godziny otwarcia:
środa-sobota 11:00-14:00 oraz 16:30-19:30
niedziela 11:00-14:00

Strona festiwalu PHOTOESPAÑA: http://www.phe.es/festival/

czwartek, 3 czerwca 2010

Jan Dziaczkowski w Laurence Miller Gallery w Nowym Jorku



 Jan Dziaczkowski, Chartres, z cyklu Keine Grenze, 2007, kolaż, 104 x 148 mm

Od 3 czerwca 2010 roku w Laurence Miller Gallery w Nowym Jorku można oglądać prace Janka Dziaczkowskiego z cyklu Keine Grenze. Wystawa, na której zostało zaprezentowanych 12 prac z serii, potrwa do 1 lipca.


Jan Dziaczkowski Keine Grenze / No Borders
Laurence Miller Gallery
20 West 57th Street
New York, NY 10019

Godziny otwarcia galerii:
wtorek - piątek 10:00 - 17:30
sobota 11:00 - 17:30

Strona główna Laurence Miller Gallery: http://www.laurencemillergallery.com/index.html

sobota, 1 maja 2010

Miesiąc Fotografii w Galerii ZPAF i S-ka | Photomonth in ZPAF i S-ka Gallery




Adam Broomberg & Oliver Chanarin, Afterlife 1, 2009, edycja 3, kolaż, odbitka barwna wtopiona w szkło | Edition of 3, Collage, C-type print on Fuji archival gloss paper, Glass, Lead

© Adam Broomberg, Oliver Chanarin



W ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2010 w Galerii ZPAF i S-ka prezentujemy projekt Adama Broomberga i Olivera Chanarina pt.: Afterlife. | As a part of the Photomonth Festival in Krakow 2010 ZPAF i S-ka Gallery would like to invite you for the exhibition of Adam Broomberg and Oliver Chanarin Afterlife.



 



Adam Broomberg & Oliver Chanarin, Afterlife 2, 2009, edycja 3, kolaż, odbitka barwna wtopiona w szkło | Edition of 3, Collage, C-type print on Fuji archival gloss paper, Glass, Lead

© Adam Broomberg, Oliver Chanarin



Więcej informacji o artystach | For more information about the artists and their projects see the following website: http://www.choppedliver.info/

środa, 17 lutego 2010

Svätopluk Mikyta z "Wizytą" u nas

Svätopluk Mikyta


"Dwie pary nóg w dandysowskiej pozie. Czysta nonszalancja, choć gest uwodzenia tonie w absolutnej czerni. Boazeria sugeruje przeokropny przepych. Bracia? (Tak twierdzi tytuł kompozycji.) Może to Max Ernst i Paul Eluard? Wyglądają jednak niepokojąco podobnie — Max lub Paul więc. A gdzie jest Gala? (Scena dzieje się w Europie Środkowej. Być może to Mariánské Lázně?)

Między tymi ścianami obciążonymi boazeriami w kształcie rozet podłoga jest marmurowa z płyt lastryko, po których stąpam kolejny raz, na spotkanie z Panią … namyśla się Pani czy się z nim rozstać; ze sobą samą, jakby jego sylwetka miała się jeszcze pojawić… w tym samym miejscu, w którym go sobie Pani tak mocno wyobraziła, z nadzieją lub w obawie, że straci Pani nagle tę wiernie ciążącą wieź. Ta nadzieja jest teraz bezcelowa. Cała ta historia jest teraz przeszłością. Dobiega końca. Od dawna już.


Zaczęło się od podróży po Europie nagle pozbawionej dzielących ją murów i poszukiwania specyfiki miejsca, które zwiemy Europą Środkową; miejsca o historii zarazem imperialnej, królewskiej, jak i poddańczej, pisanej na marginesach. Rodzaj ćwiczenia z pamięci – jego przedmiotem jest nie tyle to, co się kojarzy, lecz co wypływa, pozostaje, i (uparcie?) trwa. (...)"



Powyższy fragment jest wstępem tekstu Nad-rysować Krzysztofa Pijarskiego, który towarzyszy wystawie Wizyta Svätopluka Mikyty. Na jej otwarcie zapraszamy już w najbliższy piątek na godzinę 19:00. W programie Wizyty Re-drawings i Re-portraits.



Svätopluk Mikyta, Definition, 2009



---



Wernisaż wystawy w Galerii ZPAF i S-ka rozpoczyna drugi spacer Z MIEJSCA DO MIEJSCA.

W planie:

19:00 Galeria ZPAF i S-ka, ul. Tomasza 24
Wernisaż wystawy Svätopluka Mikyty Wizyta

20:00 Spółd zielnia Goldex Poldex, ul. Józefińska 21/12
(I piętro w oficynie)
wernisaż wystawy Daniela Rumiancewa Tańcząc ze łzami w oczach

21:30 Miejsce Bar Podgórze, ul. Węgierska 1
Impreza Forever 18


WIDZIMY SIĘ W PIĄTEK!

poniedziałek, 8 lutego 2010

Setka "Obiegu" - Miesiąc Fotografii w Krakowie i Galeria ZPAF i S-ka na 64. miejscu

Już po raz trzeci Obieg opublikował swój subiektywny ranking najbardziej wpływowych osób i instytucji w polskim świecie artystycznym czyli Setkę "Obiegu". Galeria ZPAF i S-ka, razem z Miesiącem Fotografii w Krakowie, awansowała w stosunku do roku poprzedniego z miejsca 89. na 64. z takim oto uzasadnieniem:
64. (89) Miesiąc Fotografii w Krakowie / ZPAF i S-ka (Karol Hordziej, Agnieszka Kozak, Piotr Lelek, Tomasz Gutkowski) F/I - najlepsza galeria fotografii w Krakowie i zapewne w Polsce, do tego z roku na rok ciekawszy Miesiąc Fotografii (w 2009 wystawa "Archiwum centralne" i gość specjalny Czechy). Pokazują publiczności, krytykom i kuratorom, jak inspirującym medium wciąż pozostaje fotografia.

Nie musimy dodawać jak bardzo nas ten fakt cieszy.

A cała Setka pod tym adresem: http://www.obieg.pl/wydarzenie/15954

poniedziałek, 1 lutego 2010

Wystawa Filipa Berendt w Łaźni

W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku od 22 stycznia można oglądać wystawę fotografii Filipa Berendta. Zaprezentowane zostały tam dwa cykle artysty Pandemia oraz Martwa Natura.
Wystawa w Łaźni została zrealizowana w ramach programu Inkubator, którego założeniem jest promocja młodej sztuki. Kuratorką jest Agnieszka Kulazińska.

Bez tytułu, z cyklu Martwa Natura,
2009/2010, Epson print on Hahnemühle paper, edycja 5



Filip Berendt
Fotografia
22.01 – 21.02.2010
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk

www.laznia.pl

O wystawie Sport dla niewysportowanych w podsumowaniu Dawida Radziszewskiego

Na Obiegu Dawid Radziszewski podsumował wystawy Galerii Pies. Jedna z nich została zrealizowana w Galerii ZPAF i S-ka. Do poczytania tutaj: http://www.obieg.pl/prezentacje/15821

Arja Hyytiäinen kontynuuje "Notatki" | Arja Hyytiäinen continues her series "Notes"

















Nowa wystawa Arji zatytułowana "Ahnungen" ("Przeczucia") jest kontynuacją jej wcześniejszego cyklu pt.: "Notatki".


---


The new exhibition of Arja "Ahnungen" is a continuation of a previous series of work with a title "Notes".

Arja about the project:

I want to put the inner state, the memories and sound of my mind on paper. Selfbiographical life mixing with fictional - as always. The taste that remains after. Sound. The memory of body, touch on a skin.


Arja Hyytiäinen "Ahnungen"
Cuxhavener Kunstverein
05.02.2010 - 14.03.2010
Opening night: 5.02.2010, at 19:00

wtorek, 12 stycznia 2010

Magda Stanová W CIENIU FOTOGRAFII

W ostatnim wydaniu kwartalnika FOTOGRAFIA (nr 31/2009) ukazała się recenzja W cieniu fotografii, publikacji wydanej przez nas przy okazji wystawy Magdy (przełom 2008/2009).
Oto fragment recenzji (str. 78, autor: Waldemar Śliwczyński):

Niewielka książeczka jest czymś wyjątkowym wśród polskich wydawnictw fotograficznych. Jest to mianowicie książeczka pisana ręcznie, a nie przy pomocy komputerowego edytora tekstu, także ręcznie "porysowana" i "powyklejana" zdjęciami. W efekcie powstało coś unikalnego, bardzo dowcipnego i interesującego, nie tylko wizualnie. (...)
Okazuje się, że o trudnych i skomplikowanych problemach teorii fotografii można mówić z sensem nie tylko samymi słowami, ale i przy pomocy prostych rysunków. Stanová udowodniła, że faktycznie żyjemy w cywilizacji obrazkowej i że zamiast tysiąca słów wystarczy użyć trafiającego w sedno obrazka, dając przykład bardzo nowoczesnego podejścia do komunikowania treści.

piątek, 8 stycznia 2010

Początek roku z kolażami

Rok 2010 w Galerii ZPAF i S-ka zaczynamy od prezentacji pierwszej z cyklu trzech wystaw poświęconych technice kolażu we współczesnej sztuce. Na pierwszej znajdą się nowe kolaże Janka Dziaczkowskiego z cyklu Japanese Monster Movies, na kolejnych pokażemy prace słowackiego artysty Svätopluka Mykity (19.02-24.04.2010) oraz w maju, w ramach Miesiąca Fotografii, nowy cykl artystycznego duetu z Wielkiej Brytanii Adama Broomberga i Olivera Chanarina (9.05-26.06.2010).

Japanese Monster Movies to wystawa adresowana nie tylko do fanów gatunku filmowego zapoczątkowanego przez słynną „Godzillę”; jak piszą autorki tekstu do wystawy, Agnieszka Kamrowska i Anna Taszycka, „umieszczając złowrogie elementy w idyllicznych widokach z Kraju Kwitnącej Wiśni Dziaczkowski wpisuje w swoje kolaże klimat niepokoju i zagrożenia obecny w japońskich filmach o potworach, jednak znaczenie jego prac wykracza poza filmowy przekaz. Dzieje się tak dzięki umieszczeniu współczesnych elementów wizualnych w nieistniejących już krajobrazach. Poprzez połączenie różnych płaszczyzn czasowych Dziaczkowski rozszerza pole znaczeniowe swoich prac o rozważania nad obiegiem obrazów we współczesnej kulturze popularnej”.


Jan Dziaczkowski, Bez tytułu, z serii Japanese Monster Movies, kolaż, 2010